Wspólnie tworzymy czysty świat

Centrala

ul. Kołobrzeska 5 07-410 Ostrołęka

Email

mpk@purehome.pl

Incydent z dymem przy ul. Leśnej w Wyszkowie

Incydent z dymem przy ul. Leśnej w Wyszkowie – jak do niego doszło?

W ostatnią środę (20 lipca br.), po południu mieszkańców Wyszkowa zaniepokoił dym widoczny przez pewien czas nad bazą przeładunkową MPK Pure Home przy ul. Leśnej.

Sprawę opisał Nowy Wyszkowiak (https://nowywyszkowiak.pl/wydarzenia/gaszenie-pozaru-smieci-przy-ul-lesnej-trwalo-prawie-5-godzin-foto-wideo.html) 

fot: nowywyszkowiak.pl

Jak wydarzenie to wyglądało z perspektywy pracowników bazy?

Arkadiusz Pliszka, Dyrektor Operacyjny MPK Pure Home: „Pożar wybuchł nagle, początkiem był intensywny rozbłysk. Po około 2,5 min. pojawił się ogień i dym, więc natychmiast wezwana została straż pożarna. Gaszenie – ze względu na wysoką temperaturę – wymagało użycia specjalistycznego sprzętu, w tym także gaśnic pianowych i proszkowych. My udostępniliśmy strażakom ładowarkę teleskopową, by mieli lepszy obraz sytuacji i mogli pracować skuteczniej”.

Skąd ten rozbłysk? Dlaczego temperatura podniosła się szybko, choć reakcja na pożar była natychmiastowa? Pracownicy MPK Pure Home po całym incydencie uważnie przestudiowali nagranie z monitoringu. Okazało się, że najbardziej prawdopodobną przyczyną była…  nieprawidłowa segregacja odpadów.

fot: nowywyszkowiak.pl

„Rozbłysk, który zainicjował pożar był wyjątkowo jasny, lecz bardzo niewielki. To sugeruje, że jego przyczyną był wybuch małej baterii litowo-jonowej. W chwili wybuchu takiej baterii temperatura podnosi się błyskawicznie nawet do około 1000 stopni C. Pożaru inicjowanego takim wybuchem nie należy gasić wodą, bo jest to nieskuteczne i co gorsza może doprowadzić do przesunięcia się ogniska zapalnego” – relacjonuje A. Pliszka. „Pomimo licznych akcji edukacyjnych i propagowania ekologicznych postaw, niektórzy z nas segregowaniem śmieci się nie przejmują. A to może mieć bardzo poważnie konsekwencje. Mała, niewinna na pozór bateria może w pewnych okolicznościach zachowywać się jak bomba. Wyzwolenie niekontrolowanej reakcji, zakończonej wybuchem, możliwe jest np. wskutek ogrzania baterii. Gdy jest upał, temperatura na zewnątrz wynosi niemal 40 stopni C, a bateria przez naszą nieuwagę wygrzewa się na słońcu – np. w ciemnym plastiku, jako zasilanie elektronicznej zabawki – jej temperatura bez trudu rośnie do nawet 70-80 stopni C. I nieszczęście gotowe! W przypadku incydentu na stacji przeładunkowej, nieplanowane podgrzanie baterii zapewnił pewnie żar z jednorazowego grilla, który nie został właściwie ugaszony przed wyrzuceniem go do śmieci. Po małym wybuchu, oliwy do ognia – dosłownie – dodały smary i związki chemiczne pochodzące zapewne z właśnie posprzątanego garażu lub przydomowego warsztatu. Ktoś urządził sobie porządki – dobrze, jednak dlaczego nieodpowiedzialnie wrzucił zbędne rzeczy do śmieci zmieszanych, zamiast kierować je na PSZOK? Dlaczego nie pomyślał o zagrożeniu, które może stworzyć?” – irytuje się A. Pliszka

Baterie litowo-jonowe są wydajne, więc są chętnie kupowane. Okazuje się, że oprócz baterii o standardowej mocy, na rynku stosunkowo łatwo nabyć sprzęty, które są zasilane bateriami bez homologacji. Ich używanie może wiązać się ze szczególnym ryzykiem. Są niestabilne. Dlaczego są więc kupowane? Są tańsze od swoich certyfikowanych odpowiedników, a do tego niektóre modele zapewniają dłuższy czas zasilania urządzenia! Jednak te zalety nie powinny przesłonić wad: urządzenia bez homologacji są groźne nawet gdy nie pracują, bo mogą doprowadzić do wybuchu pożaru lub zranić użytkownika danego sprzętu. Rozwaga przy zakupach jest niezbędna, biorąc pod uwagę, że bardzo często bateriami tymi zasilane są zabawki!

A jednorazowe grille? Są wygodne, niestety generują dużo, potencjalnie niebezpiecznych odpadów. I nie gasną wtedy, gdy kończymy jedzenie! Żar może się tlić w nich przez długie godziny.

Wskutek niefrasobliwości osób wrzucających do śmieci zmieszanych obiekty, które nie powinny tam trafić, w Wyszkowie mogło dojść do nieszczęścia. Skończyło się jednak na sprawnym ugaszeniu pożaru w zarodku. Zasadnicza akcja trwała zaledwie 1,5 godziny. „Dzięki właściwym procedurom oraz doświadczeniu naszych pracowników, straż pożarna została wezwana błyskawicznie i nikt nie został w najmniejszym stopniu poszkodowany. To duży sukces, biorąc pod uwagę, że od chwili zarejestrowania pierwszego rozbłysku do momentu wybuchu pożaru upłynęło ledwie dwie i pół minuty. Wolelibyśmy w przyszłości nie testować tego, jak sprawnie wykrywamy i gasimy pożary. Dlatego bardzo prosimy naszych klientów: segregujcie starannie odpady. Te kilka minut, które poświęcicie na to, by w kuble znalazło się tylko to, co powinno tam trafić, może w szczególnych okolicznościach kosztować czyjeś zdrowie, a nawet życie!” – podsumował Arkadiusz Pliszka.


Do pojemnika na śmieci zmieszane NIGDY nie wrzucaj:

  • baterii
  • żaru z grilla
  • niedogaszonego grilla jednorazowego (właściwe gaszenie polega na zanurzeniu całości w wodzie, na co najmniej kilka minut)
  • pojemników po areozolach (np. lakierach do włosów)
  • resztek smarów, olejów technicznych, rozpuszczalników

Wszystkie odpady potencjalnie niebezpieczne kieruj do PSZOK lub do punktów zbiórek selektywnych – prowadzonych np. przez liczne sklepy.

OFERTY PRACY:

Administrator IT

Codzienne zadania na tym stanowisku będą skupiały się na wsparciu firmy i jej pracowników pod kątem szeroko rozumianych rozwiązań systemowych IT. Zakres obowiązków: administracja systemem

Czytaj więcej »

Operator Ładowarki

Zadania: załadunek i przemieszczanie frakcji odpadów komunalnych na terenie sortowni współpraca z zespołem Wymagania: udokumentowane uprawnienia operatora ładowarki mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku dyspozycyjność,

Czytaj więcej »

Sortowacz/Pracownik fizyczny

Oferujemy Stabilne zatrudnienie (umowa o pracę) + konkurencyjne wynagrodzenie terminowo wypłacane Atrakcyjny system motywacyjny Pakiet socjalny w tym ubezpieczenie grupowe, karta MultiSport Przyjazną atmosferę w

Czytaj więcej »
Zamów by zamówić kontener